Koło Pszczelarzy w Jabłonowie


Idź do treści

Produkty pszczele

artykuły

PRODUKTY PSZCZELE

MIÓD to naturalna słodka substancja wytworzona przez pszczoły z nektaru roślin lub wydzielin owadów wysysających soki z żywych części roślin, które pszczoły zbierają, przebierają przez łączenie ze specyficznymi substancjami własnymi, składają, odwadniają, prowadzą i pozostawiają do dojrzewania w plastrach. Dzielimy miody na trzy typy: nektarowy - N, spadziowy - S i nektarowo-spadziowy – NS oraz odmiany: rzepakowy, akacjowy,lipowy, gryczany, wrzosowy, wielokwiatowy, nektarowo-spadziowy, spadziowy ze spadzi liściastej, spadziowy ze spadzi iglastej.
Barwa miodu jest bardzo różna od białej (skrystalizowany miód rzepakowy) do czarnej (płynny miód spadziowy). Miód w zależności od odmiany różnie krystalizuje (drobne kryształki i smalcowata konsystencja - miód rzepakowy, grube kryształy – miód gryczany lub galaretowa masa – miód wrzosowy)
DLACZEGO WARTO SPOŻYWAĆ MIÓD?
MIÓD oddziałuje na organizm człowieka.
Dzięki zawartości glukozy i fruktozy wspomaga wydolność serca i układu krążenia. Acetylocholina występująca w miodzie wzmacnia siłę skurczu i wydolność mięśnia sercowego. Miód powoduje obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, a także rozszerzenie naczyń wieńcowych, hamuje proces miażdżycowy.
Miód wspomaga układ oddechowy, ponieważ odznacza się właściwościami antybiotycznymi, przeciwzapalnymi, wykrztuśnymi i odnawiającymi.
Miód ma właściwości przeciwalergiczne - związane jest to ze zmniejszeniem obrzęku błon śluzowych oraz działaniem uodporniającym.
Miód normalizuje zaburzoną czynność żołądka i dwunastnicy poprzez działanie przeciwzapalne i odnawiające.
Miód pobudza czynność wydzielnicza i motoryczną jelit.
Miód wykazuje działanie na wątrobę i drogi żółciowe.
Miód ma korzystne działanie na nerki i drogi moczowe (dzięki niskiej zawartości białka i jonów sodu oraz chloru).
Miód pomocny jest w leczeniu cukrzycy (cukry proste - fruktoza)
PYŁEK PSZCZELI to obnóża, które pszczoły zbierają z kwiatów i przynoszą do ula.
Jego właściwości są zarówno profilaktyczne jak i terapeutyczne. W swoim składzie ma: aminokwasy, węglowodany, lipidy, kwasy tłuszczowe, związki fenolowe, enzymy i koenzymy, witaminy i biopierwiastki.
Pyłek wspaniale alkalizuje organizm. Ma w swoim składzie komplet 22 aminokwasów co jest szczególnie ważne dla: sportowców, uczniów, osób starszych, kobiet ciężarnych oraz osób prowadzących aktywny tryb życia.
Spożywanie pyłku należy zacząć od małych ilości: 1/8-1/4 łyżeczki 2-3 razy dziennie. Stopniowo zwiększając dawkę. Nie warto jeść pyłku w całości, ponieważ słabo go przyswajamy. Najlepiej jest go rozdrobnić, np.: młynkiem do kawy lub namoczyć go przez pare godzin w jakimś płynie, np.: woda lub sok.
W celach odpornościowych dorosłym zaleca się spożywanie 20g pyłku dziennie.
W celach terapeutycznych ilość spożywanego pyłku należy podwoić.
Dzieci (powyżej 3- lat) połowę dawki osób dorosłych (ok 10g czyli 2 łyżeczki dziennie).
O bogactwie składu pyłku pszczelego świadczy też to, że człowiek nie jest na dzień dzisiejszy w stanie wyprodukować syntetycznego pyłku o podobnym składzie chemicznym - czyli podrobić natury.
Witaminy: A, B1, B2, B3, B6, B12, C, PP, E, D, K, H.
Makroelementy: P, S, Cl, K, Ca, Na.
Mikroelementy: Mg, Fe, Cu, Zn, Co, Mo, Se, Cr, Ni, Si
Enzymy: inwertaza, katalaza, pepsyna, trypsyna, lipaza, laktaza i inne.
Białko 22g
Tłuszcz 12 g
Cukry 34 g
Prowitamina A 18 mg
Witamina E 3,20 mg
Witamina C 20 mg
Tiamina 0,92 mg
Ryboflawina 0,54 mg
Witamina B6 0,90 mg
Biotyna 0,0064 mg
Kwas nikotynowy 4,80 mg
Kwas patotenowy 0,32 mg
Kwas foliowy 0,30 mg
Wapń 120 mg
Żelazo 9,20 mg
Magnez 77,50 mg
Cynk 6,50 mg
podstawowy skład:
Białko 24%
Węglowodany 27%
Tłuszcz 4,8%
Potas 0,58%
Wapń 0,22
Fosfor 0,53%5%
Magnez 0,148%
Sód 0,044%
Żelazo 140 ppm
Mangan 100 ppm
Cynk 78 ppm
Miedź 14 ppm
Nikiel 4,5 ppm
Tiamina 9,4 ppm
Niacyna 157 ppm
Ryboflawina 18,6 ppm
Pirydoksyna 9 ppm
Kwas pantotenowy 28 ppm
Kwas foliowy 5,2 ppm
Biotyna 0,32 ppm
Witamina C 350 ppm
Karoteny 95 ppm
Witamina E 14 ppm
Spożywanie pyłku pszczelego nie jest zalecane przy uczuleniach na pyłek kwiatowy, ciężkiej niewydolności nerek, skłonności do zaburzeń żołądkowo–jelitowych, zaawansowanym nowotworze gruczołu krokowego oraz początkowym okresie ciąży.
WOSK PSZCZELI jest wydzielany przez pszczoły robotnice za pomocą gruczołów woskowych. Wosk pszczolom służy do budowy plastrów, w których przechowują miód, pyłek i wychowują matki. Pojedyncza komórka wosku ma kształt sześciokąta, jest to konstrukcja bardzo ekonomiczna i wytrzymała. Wosk pszczeli znalazł zastosowanie w lecznictwie między innymi przy: katarze siennym, chorobach skóry, wrzodach, czyrakach, skaleczeniach, artretyzmie, schorzeniach reumatycznych. Wosk pszczeli znalazł zastosowanie w kosmetyce jako składnik kremów, maści,itp. oraz w różnych gałęziach przemysłu. Wosk pszczeli stosuje się do wyrobu świec, które spalane odświeżają powietrze, jonizują powietrze oraz likwidują zapach dymu tytoniowego.
MLECZKO PSZCZELE to substancja jasna, gęsta o lekko kwaśnym smaku, prawie bezwonna. Produkują je pszczoły za pomocą ślinianek pszczół robotnic. Karmią nim młode pszczoły przez pierwsze 3 dni życia oraz przez całe życie karmiona jest nim matka.
Mleczko pszczele zawiera m.in.
Aminokwasy egzogenne (lizyna, treonina, histydyna, metionina, lizolecytyna, walina, fenyloalanina, tryptofan, arginina, leucyna, tyrozyna, cystyna, glicyna)
Aminokwasy endogenne (alanina, kwas asparginowy, kwas glutaminowy, prolina, seryna, tauryna, glikokol)
Białka: albuminy i globuliny
Enzymy (inwertaza, amylaza, kwaśna fosfatoza, proteaza)
Hormony, neurohormony (acetyloholina - cholina)
Hormony płciowe (estradiol, progesteron, testosteron, endosteron)
Hormon wzrostu (izopentanyloadeozyna)
Pierwiastki biofilne (Ca, K, Na, Mg, Zn, Fe, Cu, Al, Mn,....P, S, Cl, Br, Co, Ni, Au, As...w sumie 22
Mleczko pszczele jest eliksirem młodości oraz ma zastosowanie w lecznictwie.
PROPOLIS (KIT PSZCZELI) to lepka substancja żywiczna powstająca z żywic roślin zebranych przez pszczoły.
Propolis ma zastosowanie w lecznictwie dzięki walorom bakteriobójczym, przyspiesza proces gojenia się ran i regeneracji tkanek a także jest pomocny przy oparzeniach. Skutecznie stosowany może być przeziębieniu, paradontozie oraz chorobach układu pokarmowego. Badania dotyczące składu propolisu wykazują, że dostarcza naszym organizmom do 60 pierwiastków śladowych, w tym wapno, magnez, żelazo, cynk, krzemionka, potas, fosforawy, miedź, kobalt oraz 16 aminokwasów. Zawiera również witaminę A (karoten) oraz witaminy B1, B2 i B3.
Na domowy użytek przy przeziębieniach najlepiej zrobić nalewkę propolisową. Do butelki z 50 gramami surowca propolisu nalać 350 cm3 spirytusu etylowego i 150 cm3 wody. Nalewkę pozostawić w temperaturze pokojowej przez okres 2-3 tygodni szczelnie zamkniętą, codziennie mieszając. Przefiltrować przez watę, przechowywać w ciemniej butelce.
Używać:
- 10-15 kropli na łyżeczkę cukru 2-3 razy dziennie
- 30 kropli na 200 ml ciepłej herbaty pic lub płukać gardło.
- w misce 40-50 kropli nalewki zalać gorącą wodą tak sporządzoną
inhalację wdychać pod ręcznikiem.
Propolis można żuć. Zaleca się żucie kilka razy dziennie przy paradontozie, zapaleniu tchawicy lub jamy ustnej.
JAD PSZCZELI to wydzielina gruczołu jadowego pszczół robotnic oraz matki pszczelej.
Jad pszczeli zawiera feromony alarmowe, które po użądleniu informują inne pszczoły o zagrożeniu i mobilizują je do żądlenia.
Składniki jadu pszczelego mają silne działanie farmakologiczne. Medycyna naturalna wykorzystuje jad pszczeli w leczeniu schorzeń reumatycznych.
Jad pszczeli uczula osoby alergiczne, więc jego stosowanie należy przeprowadzić pod kontrolą.

Strona główna | komunikaty | kontakt | GALERIE | artykuły | Mapa witryny


Podmenu:


Powrót do treści | Wróć do menu głównego